Yeni Annelere İlk Aylar İçin Tavsiyeler

Yeni Annelere İlk Aylar İçin Tavsiyeler
5 Aralık 2015 Aylin Zor Toklutepe
In Bebek Bakımı

Özellikle ilk aylarda yepyeni bir hayata başladığının farkına bile varamayacak kadar meşgul olur anneler. Devamlı ağlayan bebekler, sürekli emmek isteyen bebekler… Kimi zaman tuvalete bile gidecek vakit bulamayabilirsiniz, inanın…

Yeni annenin vücudu bu yepyeni duruma adapte olmaya çalışırken duyguları da zaman zaman altüst olur. Lohusa depresyonu sözünü hiç sevmediğim için “Doğum Hüznü” diyeceğim bir durum hasıl olur kimi annelerde. Mutlu olmaları gerekirken üzgün ve umutsuz gibidirler. Hepsi hormonların suçudur…

İlk aylarda benim de sonradan farkına vardığım bazı konulara özen göstermek gerekir. Hem doğum hüznünü (herkeste görülmez) engellemek hem de bu ilk ayları daha rahat geçirmek için.

HAMİLELİK SÜRESİNCE OKUNACAK HERŞEYİ OKUYUN VE KONUYU KAPATIN

Bebeğiniz ve kendiniz için hamileliğiniz boyunca öğrenilmesi gereken her şeyi öğrenmeye, okumaya çalışın. Doğumdan sonra sağlıklı bir okuma ve öğrenme için pek vaktiniz olmayabilir. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda sizi en çok içgüdüleriniz yönlendirecek. Eğer öğrenmeniz gerekenleri öğrenebildiyseniz artık içgüdülerinize güvenin.

BEBEĞİNİZİN İHTİYAÇLARIYLA İLGİLENEBİLECEK BİR AİLE ÜYESİ

Özellikle ilk bir ya da iki ay aile üyelerinin size desteği çok önemli. Anneniz, kayınvalideniz ve özellikle eşiniz elbette. Zaruri ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız zamanlarda bebeğinizle ilgilenebilecek, güvendiğiniz birinin yanınızda olması size çok iyi gelecek. Ama yoksa ve yalnızsanız sorun değil, her şeyin bir çözümü var.

EMZİRME DÖNEMİNİ HAFİFE ALMAYALIM

Bebeğinizin hem fiziksel hem de duygusal en önemli ihtiyacı olan emzirme ile ilgili bilgileri hamilelik döneminde edinin. Örneğin sağlık ocaklarında emzirme ile ilgili ufak çaplı da olsa bebek hemşireleri tarafından eğitim veriliyor. Asla küçümsemeyin ve bu eğitimi alın. Emzirmek anne için de duygusal bir ihtiyaçtır. Anneler bebeğini iyi bakıp bakamadığı konusunda endişe duyarlar. Emzirmek sizleri bu endişelerden uzaklaştırır.

Doğum için hazırladığınız hastane çantasına mutlaka iyi bir göğüs bakım kremi koyun. Ve bebeğinizi emzirmeye başladığınız andan itibaren kullanmaya başlayın.

Her ihtimale karşı doğumdan önce süt sağma pompalarıyla ilgili ufak bir araştırma yapın. Eğer kullanmanız gerekirse hemen satın alabilirsiniz bu şekilde.

Asla sütüm yok diye düşünmeyin. Fizyolojik bir rahatsızlık yoksa her kadının sütü vardır. Sütünüzün yeterliliği bebeğinizin boy uzaması ve baş çevresinin gelişimiyle belli olur.

UYKUSUZLUK

Bebeğiniz doğduğunda uykusuz kalmamak için bebeğinizle beraber siz de uyuyun. Ev işleri, yemek çok fazla önemsemeyin. Dinlenmek sizin en önemli ihtiyacınız bu dönemde.

Maalesef çekirdek aile yapısıyla beraber bu dönem daha da zorlaştı. Çünkü evin eski düzeninde devam edebilmesi için yeni annenin doğasının dışında performans göstermesi bekleniyor. Bu bakış kesinlikle yanlıştır. Eğer sadece eşiniz, siz ve bebeğinizden oluşan bir aileyseniz ev işlerini fazla umursamayın. Vücudunuz bu dönemde sadece dinlenmek, süt üretmek ve bebeğinize bakmakla yükümlü. Diğer her şey ikinci planda kalmalıdır. Bu konudaki en önemli kural “Bebeğim uyudu ben de uyuyorum” olmalı.

DUŞ ALIN

Bulduğunuz her fırsatta her gün duş alın. Su sizi rahatlatacak, süt üretiminiz daha verimli olacaktır.

YEMEK YAPMAK

Zaman zaman yemek yapamazsınız, fırsat olmaz… Bu nedenle yakınlarınızda ev yemekleri yapan bir lokantayı gözünüze kestirin. Hatta hamilelik döneminde deneyin yemeklerini. Zorda kaldığınız günlerde kurtarıcınız olacak.

KİLO VERMELİYİM

Bebeğiniz doğar doğmaz kilo vermekle uğraşmayın. Hamilelik boyunca edindiğiniz beslenme alışkanlıklarını birden bire değiştirmeye çalışmayın. İnanın onun da sırası gelecek. Şu anda düşünmeniz gereken son şey kilolarınız.

Eğer aşırı karbonhidrat tüketmez ve bol su içerseniz zaten emzirme döneminde kilolarınızdan ufak ufak kurtulmaya başlarsınız. Aceleye gerek yok…

BEBEĞİNİZİ BOL BOL KUCAĞINIZA ALIN

Bebeğinizi taşımanızı kolaylaştıracak Slinglerden ya da Baby Wrap denilen taşıyıcılardan faydalanın. Bebeğiniz kucağınızdayken gazını daha rahat çıkarır. Daha rahat hazmeder. Ve size yakın olduğu için çok daha sakin olacaktır. Bu konuyla ilgili “Bebeğimi kucağa alıştırırsam ne olur?” başlıklı yazıyı okumanızı öneririm.

DIŞARI ÇIKIN

Her gün dışarı çıkın. Soğuk sıcak demeyin çıkın. Bebeğinizi hava şartlarına uygun giydirin, çantanıza gerekli eşyaları alın ve evden çıkın. Evinize en yakın markete bile gitseniz bu size iyi gelecek. Bebeğim acıkırsa ne yaparım diye korkmayın. Dışarıda da emzirebilirsiniz.

BEBEĞİ OLAN ANNELERLE KONUŞUN

Sizin yaşadıklarınızı ancak diğer anneler anlayacaktır. Onlarla konuşma fırsatlarını değerlendirin. Yalnız olmadığınızı göreceksiniz. Ama unutmayın her bebek ve her anne farklıdır. Bazı bebekler çok az ağlarlar, çok uyurlar ve bazı bebekler de çok ağlarlar, az uyurlar. Kimi bebekler devamlı memede kalmak isterler, kimileri istemezler… Kendinizin ve bebeğinizin diğer anne ve bebeklerden farklı olduğunu asla unutmayın. Siz de diğer anneler gibi bebeğinizle beraber kendi yolunuzu çizeceksiniz.

MUTLU OLUN

Artık annesiniz. Sizi dünyasının merkezine yerleştiren bir ufaklık var artık. Mutlu olun, onu bol bol öpün, koklayın ve sevin… Bazen umutsuzluğa kapılacaksınız belki ama bilin ki bu kısa süreç çabuk geçiyor. Gaz sancıları da bitiyor, diş sancıları da… Bebeğinizin keyfini çıkarın sadece…

Bizi takip etmek isterseniz eğer;
FaceBook sayfamızda ve Instagram sayfamızda sizleri bekliyor olacağız.

Sevgilerimle

Aylin Toklutepe

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Comments (0)

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İndirimler&Yenilikler